Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին ուրբաթ օրը հայտարարել է, որ Կիևը չի ճանաչի նախկինում հաստատված ԱՄՆ ռազմական օգնությունը որպես վարկեր, որոնք պետք է վերադարձվեն: Նա հաստատել է, որ Կիևը Միացյալ Նահանգներից ստացել է հանքային ռեսուրսների վերաբերյալ նոր համաձայնագրի նախագիծ:
Ուկրաինայում կայացած մամուլի ասուլիսում Զելենսկին նաև ասել է, որ իր երկիրը պատրաստ կլինի բանակցել ռուսական կողմի ցանկացած ներկայացուցչի հետ, բացի նախագահ Վլադիմիր Պուտինից:
Ավելի վաղ էլ նա, անդրադառնալով Ուկրաինայի հազվագյուտ օգտակար հանածոների համատեղ արդյունահանման շուրջ համաձայնագրին, ասել էր, որ ԱՄՆ-ն շարունակ փոխում է պայմանները:
Ըստ Bloomberg գործակալության՝ ԱՄՆ-ն ձգտում է վերահսկել բոլոր ապագա ներդրումները Ուկրաինայի ենթակառուցվածքներում և հանքային ռեսուրսներում: Եվ եթե համաձայնագիրը ստորագրվի, ԱՄՆ-ն հսկայական լիազորություններ կստանա՝ վերահսկելու ներդրումները ճանապարհների, երկաթուղու, նավահանգիստների, հանքերի, նավթի, գազի և կարևոր օգտակար հանածոների արդյունահանման նախագծերում: