Ո՞վ ո՞ւմ հետ է պատրաստ համագործակցել Փարաքարում
Փարաքար, Արմավիրի մարզ, 28-ը մարտի, 2025թ.
Փարաքարցի 88-ամյա Մարտուն Բաբաջանյանը պատշգամբից հետևել է համայնքի չորս թեկնածուների նախընտրական քարոզարշավին: Քայլակի օգնությամբ է տեղաշարժվում, իջնել, բոլորի հետ զրուցել չի կարողացել:
«30 տարի այստեղ ապրում եմ, հլը ոչ մեկը չի մոտեցել, ասի՝ ո՞նց ես ապրում, ի՞նչ է պետք», - «Ազատության» հետ զրույցում ասաց նա:
Իր նախընտրած թեկնածուն ունի, բայց նկատեց՝ ով էլ ընտրվի, թող ժողովրդին գլխի վրա պահի:
Փարաքարցիներն այս կիրակի արտահերթ ընտրությամբ համայնքի ղեկավար են ընտրելու: Թեկնածուները 4-ն են, համայնքի նախկին ղեկավար, 2021-ին «Քաղաքացիական պայմանագրի» հետ կոալիցիա կազմած Դավիթ Մինասյանը, որն այս անգամ «Ազգային առաջընթաց» խմբակցությունով է մասնակցում ընտրություններին, իշխանականների հետ համագործակցությունն այս անգամ էլ չի բացառում:
Մինասյանի տեղակալն է եղել Գոռ Սարիբեկյանը, որն այս ընտրություններին մասնակցում է «Կայունություն» կուսակցության ցուցակով: «Ես բաց եմ լինելու, բոլորի համար ես բաց եմ համայնքի կոնստրուկտիվ կառավարման համար», - ասաց նա:
Իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության թեկնածուն նախորդ տարի նոյեմբերին համայնքապետի պաշտոնից հրաժարականով հեռացած Լյուդվիգ Գյուլնազարյանն է: Հրաժարականից օրեր առաջ վիճաբանություն էր եղել Երևանում, հնչել էին կրակոցներ, մեկ մարդ սպանվել էր, մամուլը գրել էր՝ Գյուլնազարյանը ներկա է եղել այդ միջադեպին ու ոտքից վիրավորվել: Հետո ասել էր՝ ինքը միջադեպի հետ կապ չունի, բայց միևնույն է՝ հրաժարական էր ներկայացրել:
Այսօր «Ազատության» հետ զրույցում ասաց՝ չորս թեկնածուներին էլ ճանաչում է, բոլորի հանդեպ էլ լավ է տրամադրված, ամեն ինչ անելու է, որ համայնքը ծաղկի, բայց ընդգծեց՝ ընդդիմադիր աոլոդյա Գրիգորյանի խմբակցությունը՝ «Ապրելու երկիր»-ը, չի մասնակցել համայնքի կառավարմանն, ու ավագանու նիստերը չեն գումարվել, ինչի հետևանքով համայնքի բյուջեն չի ձևավորվել: Ասաց՝ երբ ընտրվի, առաջին այդ հարցն է լուծելու:
«Մեր ավագանիների չներկայանալու պատճառով մնացել է, դրանից ամենաառաջնայինը բյուջեի ձևավորման հարցն է, շատ խնդիրներ կան, որ չեն կարողանում լուծում ստանալ, ու շատ անհրաժեշտ», - ասաց նա:
«Ապրելու երկիր» կուսակցության ներկայացուցիչ Վալոդյա Գրիգորյանը, որ «Միասնություն» դաշինքի թեկնածուն է այս ընտրություններում, հիշեցրեց՝ 2021-ին Փարաքարի ընտրություններում 10 մանդատ էին ստացել: Ընտրություններից հետո նրանց իշխանության գալ չհաջողվեց, թեև ամենաշատ քվեն՝ 49 տոկոս ձայն էին ստացել: Իշխանությունը կազմավորվեց ՔՊ-ի ու «Դավիթ Մինասյան« դաշինքի միավորումից:
«Իրենք կարող էին նիստեր հրավիրել և իրենց մեծամասնությունով քվեարկել և անցկացնել բյուջեն, իզուր էժան պահվածքը մեզ չվերագրել», - շեշտեց նա:
Չորս թեկնածուներն էլ հիմնականում խոստանում են լուծել 9 գյուղ ներառող ու մոտ 19 հազար բնակիչ ունեցող խոշորացված համայնքի կիսատ մնացած գործերը՝ ասֆալտապատում, կոյուղիների խնդիր, տրանսպորտ, լուսավորություն և այլն:
Իշխող ՔՊ-ական թեկնածուն կարծում է, որ 50+ ձայներ կհավաքեն, այսօր էլ համայնքապետարանի առջև բեմ էին պատրաստում, որտեղ ամփոփիչ ելույթ կունենան: Մյուս թեկնածուները կանխատեսումներ չեն անում, բայց «Միասնություն» դաշինքի թեկնածու, «Ապրելու երկրի» անդամ Վալոդյա Գրիգորյանը վստահ է՝ ինչպես նախորդ, այս անգամ էլ կհաղթեն:
Իսկ ինչ ակնկալիքներ ունեն ընտրողները, տեսանյութում.