Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը Վաշինգտոնում առանձին հանդիպումներ է ունեցել ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Բոբ Մենենդեսի, Սենատի հանրապետականների ղեկավար Միթչ Մաքքոնելի հետ։
Միրզոյանը Մենենդեսին է փոխանցել Բարեկամության շքանշանը` հայ-ամերիկյան բարեկամական հարաբերությունների զարգացման գործում նշանակալի ավանդի համար։
Միրզոյանը Մենենդեսի հետ քննարկել է հայ-ամերկյան հարաբերությունների օրակարգը, Հայաստանի և Արցախի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրադրությունը և տարածաշրջանային իրավիճակի հարցեր, ներկայացրել Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար իրավիճակը և ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ Հայաստանի դիրքորոշումը։ Այս համատեքստում շեշտվել է Ադրբեջանի կողմից լարվածության հրահրման անթույլատրելիությունը։ Ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական պատանդների հայրենադարձման անհրաժեշտությունը։
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Ռուբինյանն ու Քըլըչը վերահաստատել են «երկու երկրների միջև լիարժեք կարգավորման հասնելու նպատակը»
Արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումները։
Միրզոյանը Մաքքոնելին է փոխանցում Մխիթար Գոշ մեդալը, որով վերջինս պարգևատրվել է հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամրապնդման համար
Մաքքոնելի հետ հանդիպմանը Միրզոյանն ընդգծել է նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԱՄՆ միջնորդական ջանքերի կարևորությունը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող պետություն։