Արևմուտքի կողմից ահաբեկչական ճանաչված «Համաս»-ը համաձայնել է Գազայի հատվածում հրադադարի մասին առաջարկին, որը ստացել էր երկու օր առաջ Եգիպտոսի և Քաթարի միջնորդներից:
«Մենք դրան դրական ենք վերաբերվել և ընդունել ենք դա», - ասել է խմբավորման առաջնորդ Խալիլ Ալ-Հայան հեռուստատեսային ելույթում։
Անվտանգության ծառայության աղբյուրները հինգշաբթի Reuters-ին հայտնել են, որ Եգիպտոսը դրական արձագանքներ է ստացել Իսրայելից հրադադարի նոր առաջարկի վերաբերյալ, որը կներառի անցումային փուլ: Ըստ առաջարկի՝ ծայրահեղական «Համաս»-ը պետք է ազատ արձակի իսրայելցի հինգ պատանդների, որոնց նա պահում է, ամեն շաբաթ:
Իսրայելի վարչապետի գրասենյակը հայտարարել է, որ մի շարք խորհրդակցություններ է անցկացրել միջնորդներից ստացված առաջարկի վերաբերյալ, և որ Իսրայելը միջնորդներին նրանց փոխանցել է պատասխան առաջարկ Միացյալ Նահանգների հետ լիակատար համաձայնեցմամբ:
Իսրայելցի զինվորականները երեկ հայտարարել են, որ «ցամաքային գործողություն» են սկսել Ռաֆահայի շրջանում՝ Գազայի հարավում այսպես կոչված՝ անվտանգության գոտու ընդլայնման նպատակով: