Միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ ձեռք է բերվել հրադադարի պայմանավորվածություն. ԱԽ քարտուղար
Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյան, արխիվ
Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը քիչ առաջ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայտարարեց, որ միջազգային հանրության ներգրավվածության շնորհիվ հաջողվել է ձեռք բերել հրադադարի պայմանավորվածություն՝ այլ մանրամասներ չհայտնելով:
«Բնականաբար, առանց պայմանավորվածության հնարավոր չէր հրադադար ունենալ: Հուսանք, որ Ադրբեջանը կշարունակի պահպանել այդ հրադադարը», - ասաց Գրիգորյանը:
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Ժամը 20-ից բոլոր ուղղություններով կրակը գրեթե դադարել է. ՊՆ խոսնակ
Այսօր ավելի վաղ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել էր, թե Բաքուն Երևանին միակողմանի մարդասիրական հրադադար հաստատելու առաջարկ է ներկայացրել, Հայաստանի արտգործնախարարությունից հայտնել էին, որ նման առաջարկի վերաբերյալ տեղեկություններ չունեն։
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Բայրամով․ «Բաքուն Հայաստանին առաջարկել է մարդասիրական հրադադար հաստատել»
Ադրբեջանը նաև պատրաստակամություն էր հայտնել հանձնել շուրջ 100 հայ զինծառայողների մարմինները:
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Բաքուն պատրաստ է հայկական կողմին հանձնել վերջին երկու օրերին զոհված շուրջ 100 զինծառայողի մարմին
Հայ -ադրբեջանական սահմանին ինտենսիվ ռազմական գործողությունները սկսվել են սեպտեմբերի 13-ի կեսգիշերին: Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունը կեսգիշերն անց հայտարարեց, որ Ադրբեջանի զինուժը Գորիսի, Սոթքի և Ջերմուկի ուղղությամբ հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից ինտենսիվ կրակ է բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ։ Մինչ այժմ հայկական կողմը հաղորդել է իր առնվազն 105, ադրբեջանական կողմը՝ 50 զոհվածների մասին, կան նաև վիրավորներ, այդ թվում՝ Հայաստանի քաղաքացիական բնակչության շրջանում:
Պաշտոնական Բաքուն պնդում է, թե ուժի է դիմել «սադրանքների» պատճառով, որոնցով Երևանն իբր փորձում է տապալել երկու երկրների միջև խաղաղության գործընթացը: Հայկական կողմը կտրականապես հերքում է այդ մեղադրանքը: