Thousands of refugees from Nagorno-Karabakh rallied in Yerevan on Saturday to demand that Armenia’s government stop discriminating against them, champion their right to safely return to their homeland on the international stage and keep up housing allowances paid to many of them.
Law-enforcement authorities have freed all eight people arrested in Thursday’s police raids on the offices of two opposition blocs challenging Prime Minister Nikol Pashinian’s party in the upcoming municipal election in Gyumri.
The ruling Civil Contract party’s candidate in the upcoming mayoral election in Gyumri faced an uproar from Armenian opposition figures and exiled Nagorno-Karabakh activists on Friday after saying that Karabakh was a “bad place” before being recaptured by Azerbaijan.
Azerbaijan will not sign a peace deal with Armenia before clinching further concessions from Prime Minister Nikol Pashinian, representatives of the leading Armenian opposition groups insisted on Friday.
Residents of two border villages in Armenia’s southeastern Syunik province said on Thursday that Azerbaijani troops deployed nearby opened cross-border fire for the seventh consecutive night.
The pro-government majority in Armenia’s parliament on Thursday allowed prosecutors to bring criminal charges against two opposition lawmakers who reject them as politically motivated.
Law-enforcement officials raided the Gyumri offices of two opposition blocs and arrested at least three of their activists on Thursday three days before a tightly contested municipal election that will take place in Armenia’s second largest city.
Armenia will have to leave the Eurasian Economic Union (EEU) and lose economic benefits provided by the Russian-led trade bloc if it keeps trying to join the European Union, Russian Deputy Prime Minister Alexei Overchuk said on Thursday.
Prime Minister Nikol Pashinian on Wednesday threatened to “throw against the wall” and “trample underfoot” Armenia’s three former presidents if they don’t stop blaming him for the fall of Nagorno-Karabakh.
Security officers used force on Wednesday to stop journalists covering sessions of the Armenian parliament from protesting against a senior pro-government lawmaker who publicly insulted one of them last week.
Ignoring repeated warnings from Russia, the National Assembly on Wednesday approved in the second and final reading a government-backed bill declaring the “start of a process of Armenia's accession to the European Union.”
Investigators have searched the home of the mayor of the Armenian town of Vagharshapat affiliated with the ruling Civil Contract party following a deadly shooting at a local gas station belonging to her father-in-law.