Եվրոպական խաղաղապահներ Ուկրաինայում․ Լոնդոնի ծրագիրը տարակարծությունների տեղիք է տվել
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը ողջունում է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերին եվրոպական առաջնորդների ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովից առաջ, 17-ը փետրվարի, 2025թ.
Ի՞նչ էր քննարկվում Փարիզում
Խաղաղապահներ Ուկրաինայի համար, կայուն խաղաղություն Ուկրաինայում և եվրոպական մայրցամաքում. Եվրոպայում այս հարցերով կոնսենսունսի փնտրտուքի մեջ են։
Եվրոպացի առաջնորդները միաժամանակ փորձում են Մոսկվայի հետ հարաբերությունները վերանայող Վաշինգտոնին համոզել, որ Կիևի խնդրով ցանկացած գործարքում պետք է հաշվի առնվեն եվրոպական անվտանգության խնդիրները։ Այս հարցերն էին քննարկում նախորդ երկու օրերին Եվրամիության անդամ երկրների, ՆԱՏՕ-ի և եվրոպական դաշինքի ղեկավարները՝ փորձելու միասնական պատասխան ձևակերպել, իրենց գնահատմամբ, ԱՄՆ-ի քաղաքականության «ցնցող փոփոխության» ֆոնին։
Եվրոպան վճռական է ոչ միայն իր խաղաղությունն ու անվտանգությունն ապահովելու, այլև Վաշինգտոնի ռազմաքաղաքական աջակցությունից զրկվող Կիևին օգնելու հարցում, երեկ Փարիզում կայացած քննարկումներից հետո հայտարարել է հավաքը նախաձեռնած Ֆրանսիայի նախագահ Էմանյուել Մակրոնը։
Բուռն քննարկումներ Լոնդոնի պլանի շուրջ
Այս հավակնոտ խոստման ֆոնին՝ դաշինքում բուռն քննարկումներ է հարուցել Լոնդոնի պլանը, որն այս պահին Կիևի մերձավոր դաշնակիցների միակ գործնական առաջարկն է։ Բրիտանական կառավարության ղեկավար Քիր Սթարմերի առաջարկը, որը կարող է Եվրոպայի ներդրումը դառնալ Ուկրաինային տրամադրվելիք անվտանգության երաշխիքների թվում, եվրոպական շուրջ երեք տասնյակ երկրներից 30 հազարանոց խաղաղապահ զորքի տեղակայումն է Ուկրաինայում։
Առաջիկա օրերին Սպիտակ տանը հյուրընկալվող Սթարմերն, ըստ բրիտանական մամուլի, պատրաստվում է այդ ծրագիրը մանրակրկիտ քննարկել նախագահ Թրամփի հետ։ Մինչ այդ Միացյալ Նահանգների առաջնորդը հայտարարել էր, որ դեմ չէ, եթե Եվրամիությունն իր ուսերին վերցնի Ուկրաինայում խաղաղապահ առաքելությունը։
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Հեռակա սուր բանավեճ Թրափի և Զելենսկու միջև
Բայց ի տարբերություն Վաշինգտոնի՝ եվրոպական ընտանիքի ներսում այդ գաղափարին մինչ այս պահն ավելի շատ ընդդիմանում, քան աջակցում են։ Օրինակ՝ Լեհաստանը, որը մեծ բանակ ունի և Եվրոպայում Կիևի ամենաակտիվ և հուսալի աջակիցներից է, կտրականապես հրաժարվում է զինվոր ուղարկել սահմանակից երկիր։
Եվրամիության մյուս առաջատար երկրի՝ Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը վաղաժամ լքել է Փարիզի բանակցությունները, պնդելով, որ իրեն «նյարդայնացրել» են այս հարցի շուրջ «վաղաժամ» քննարկումները:
Իտալիան, Իսպանիան, Դանիան ևս զգուշավոր են խոսում այս գաղափարի մասին։ Հունաստանի վարչապետը չի հստակեցնում այդ հարցով Աթենքի դիրքորոշումը, փոխարենն առաջարկել է նախ արթնանալ աշխարհաքաղաքական և տնտեսական լեթարգիայից:
«Ցավոք, վերջին զարգացումները և ԱՄՆ-ի տարբերվող տեսակետը մեզ ստիպում են ոչ միայն առերեսվել ճշմարտությանը, այլև շատ արագ շարժվել և իրականացնել որոշումներ, որոնք մենք երկար ժամանակ քննարկում էինք, այդ թվում՝ պաշտպանական քաղաքականության ընդունումը, որը թույլ կտա Եվրոպային ինքն իրեն զսպող ուժ դառնալ և մշտապես կախված չլինել ԱՄՆ-ից», - ասել է նա:
Շվեդիայի վարչապետ Ուլֆ Քրիստերսոնը Թրամփի գլխավոր պահանջն է կարևորում՝ մեծացնել պաշտպանական ծախսերը. «Ավելի շատ երկրներ պետք է դրամատիկ տեմպերով, շեշտում եմ, դրամատիկ տեմպերով մեծացնեն իրենց ազգային պաշտպանությունը»։
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Իսպանիայի վարչապետը հաջորդ շաբաթ կմեկնի Կիև
Բալթյան երկրներից Լատվիայում հարցը քննարկվում է, բայց նման նախաձեռնությանը միանալու համար բաց հարցեր կան, ասել է նախագահ Էդգար Ռինկևիչսը. «Եթե չկա ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածը, որը երաշխավորում է անդամ երկրների կոլեկտիվ պաշտպանության սկզբունքը հարձակման դեպքում կամ համարժեք ինչ-որ բան, ապա վտանգի տակ դնելով մեր զինվորներին, նույնիսկ եթե ինչ-որ մեկը հարձակվի ուկրաինացի զինվորների վրա, մենք ստիպված կլինենք օգնության գնալ, իսկ մենք չենք ստանա բավարար աջակցություն»։
Սթարմերի առաջարկը չի ենթադրում եվրոպացի զինվորականների տեղակայում շփման գծում. «Տելեգրաֆ»
Բրիտանական «Տելեգրաֆ»-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրները, հայտնում է, որ վարչապետ Սթարմերի առաջարկը չի ենթադրում եվրոպացի զինվորականների տեղակայում շփման գծում: Նրանք, ըստ պարբերականի, կգտնվեն ուկրաինական խոշորագույն քաղաքներում, նավահանգիստներում և այլ կենսական նշանակություն ունեցող կառույցներում, այդ թվում՝ էներգետիկ ենթակառուցվածքներում։
Եվ մինչ պաշտոնական Լոնդոնը կհաստատի տեղեկությունները, եվրոպական երկրներն էլ կհստակեցնեն իրենց դիրքորոշումները, Մոսկվան, որը հարևան երկրի դեմ հարձակումը հիմնավորում է նաև իր սահմաններին ՆԱՏՕ-ի ընդլայնման փորձերով, հայտարարում է՝ գաղափարն անընդունելի է:
ԿԱՐԴԱՑԵՔ ՆԱԵՎ Մակրոն. ՌԴ-ն գոյաբանական վտանգ է եվրոպացիների համար, մի՛ կարծեք, թե անհնարինը չի կարող լինել
«Առաջարկն անընդունելի է, քանի որ դրանում կներգրավվեն ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրի ուժեր և հետևաբար Ռուսաստանի սեփական անվտանգության համար հետևանքներ կունենան», - ասել է Կրեմլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովը։