Հերթապահ աշակերտներ ու ֆունկցիոնալ միջանցքներ. ինչպես են դպրոցներում պայքարում բուլինգի դեմ
Դեղին համազգեստով աշակերտներն օրվա հերթապահներն են, Երևանի թիվ 131 դպրոց, մարտ, 2025թ.
Երևանի թիվ 131 դպրոցում դեղին համազգեստով աշակերտներն օրվա հերթապահներն են. շրջում են ցածր դասարանների միջանցքներով, որ բուլինգի դեպքեր նկատելիս՝ կանխեն: Բայց որ կարողանան դա անել, նախ իրենք են դասընթացների մասնակցելով սովորել՝ բուլինգն ագրեսիայի պարբերական դրսևորումն է, տեսակները՝ շատ տարբեր:
Հայաստանում Նիդերլանդների դեսպանատան աջակցությամբ «Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտը» Երևանի թիվ 131 հիմնական դպրոցում դասընթացներ է կազմակերպել աշակերտների և ուսուցիչների հետ:
Հարցումների մասնակցած աշակերտները պատմել են, որ առավել հաճախ բուլինգի են ենթարկվում ֆիզիկապես թույլերը, իրենց պաշտպանել չկարողացողները, չշփվող, սոցիալապես անապահով ֆիզիկական և հոգեբանական խնդիրներ ունեցող աշակերտները, հաճախ նաև, օրինակ, ակնոց կրողները, բարձրահասակները կամ ցածրահասկները, մի խոսքով մյուսներից տարբերվողները:
Աշակերտները նաև պատմել են, որ այդ ամենը հիմնականում դասամիջոցներին են լինում ու միջանցքներում: Դասընթացների մասնակցած ուսուցիչներն ու հոգեբաններն էլ որոշել են միջանցքների հատակին ժամանցային, կրթական և ուսուցողական խաղեր նկարել, օրինակ, բոլորին հայտնի "Класс"-ը: Դպրոցի այդ հատվածներն արդեն անուն ունեն՝ «ֆունկցիոնալ» միջանցքներ:
Ծրագրի 2-րդ փուլում մասնագետները 2-րդ դասարանցիներին սովորեցրել են անկաշկանդ ասել՝ «դա ինձ դուր չի գալիս» արտահայտությունը: Բացատրել են՝ դա կարող են ասել ամեն անգամ, երբ դիմացինի վարքը դուր չի գալիս իրենց: Սա էլ վերբալ բուլինգից խուսափելու գործիքներից մեկն է: Իսկ վերապատրաստում անցած ուսուցիչներն արդեն գիտեն՝ պետք է օգնեն, որ աշակերտներն ավելի ապրումակցող դառնան, կարողանան կարգավորել իրենց հուզական դաշտը, իսկ, եթե մեծերն էլ օգնեն, որ երեխաներն ավելի ինքնավստահ լինեն, ընկերական փոխհարաբերություններ կառուցեն, ապա բուլինգի ենթարկվելու և ենթարկելու հավանականությունը կնվազի: Այս հմտությունները կօգնեն նաև բուլինգի ականատես երեխաներին:
Մի խումբ աշակերտներ էլ բուլինգն ավելի պատկերավոր էին ներկայացրել իրենց պաստառներով:
Ծրագիրն առայժմ երևանյան 3 դպրոցներում է փորձարկվել
Այս ծրագիրն առայժմ երևանյան 3 դպրոցներում է փորձարկվել, վեց մարզերից ուսուցիչներ են վերապատրաստվել: Նաև բուլինգի կանխարգելման ծրագիր է մշակվել, Կրթության նախարարությունն էլ հաստատել է:
Նախագիծն իրականացրած «Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտի» ղեկավար Տաթևիկ Մատիկյանն ասում է. - «Ունեցել ենք իրավիճակներ, երբ մեզ ասում էին՝ «իհարկե, կա, բայց մեր դպրոցն իդեալական է այս առումով»: Սա, բնականաբար, ցավոք սրտի, իրականությանը չի համապատասխանում, որովհետև «Լիբերալ քաղաքականության ինստիտուտը» նաև իրականացրել է հարցումներ Հայաստանի բոլոր մարզերում, ցավոք սրտի, չկա որևէ դպրոց, որտեղ արձանագրվի, որ չկա բուլինգ»:
Ավելի քան 1300 աշակերտ ունեցող թիվ 131 դպրոցի տնօրեն Նաիրա Զաքարյանն ինքն է սովորել այս դպրոցում, հետո որպես ուսուցիչ է աշխատել այստեղ, հիմա էլ տնօրենն է: Ասում է՝ բուլինգը եղել է ու կա նաև իրենց դպրոցում: Փորձել ու փորձում են դրա դեմ պայքարել, հիմա ուղղակի՝ նոր գործիքներ կկիրառեն:
Զաքարյանը հիշեց իր աշխատասենյակում այդ թեմայով վերջին հանդիպումը՝ բարձր դասարանի աշակերտներից մեկի և ուսուցչի հետ. - «Ես խնդրել եմ ուսուցիչներին՝ հանգիստ թողեք, մենք մեծերս ունենք էդ հանդուրժողականությունը, մեծահոգությունը, մի քիչ աջ նայեց, մի քիչ ձախ նայեց, ոչինչ, թող նայի, թողեք մեջը գտնի այդ ուժը վերափոխվելու»:
Մինչ 131-ի ուսուցիչները, հոգեբանները, տնօրինությունն ու աշակերտները փորձում են իրենց դպրոցում նվազեցնել բուլինգի դեպքերը, երևանյան մասնավոր դպրոցներից մեկի տարրական դասարանի աշակերտի ծնողն արդեն 2 տարի է՝ փորձում է ապացուցել, որ իր երեխային ուսուցիչն է բուլինգի ենթարկել: Մոր պնդմամբ՝ ուսուցիչը հետևողականորեն ստորացրել է նրան, հոգեբանական վատ դրության մեջ դրել ու այդ ամենին մասնակից դարձրել նաև դասարանի մյուս աշակերտներին:
«Ապացույցները ձեռքիս թակել եմ իրավասու բոլոր մարմինների դռները, գործը հասել է Քննչական կոմիտե ու կանգ առել», - ասում է երեխայի մայրը:
Մեկ տարի անց դատաբժշկական փորձաքննությունը եզրահանգել է՝ երեխան ենթարկվել է բուլինգի, բայց հիմա, ըստ մոր, այդ փորձաքննությունը նորից պետք է փորձաքննվի:
«Քննիչը պատճառաբանում է, որ առաջին անգամ կային հարցեր, որը չի ուղղել փորձագետին: Երեխային անիմաստ սթրեսի են ենթարկում», - նշեց մայրը:
Հայաստանում բուլինգը չի քրեականացվում, այն իրավապահների սեղաններին է հայտնվում միայն այն դեպքում, երբ կան ֆիզիկական ուժեղ ցավի կամ հոգեկան ծանր տառապանքի հոդվածը նկարագրող հատկանիշներ: Իրավապահները նաև առանձին վիճակագրություն չունեն բուլինգի վերաբերյալ: