Հիմա եվրոպացի առաջնորդները բախվում են անհարմար ընտրության՝ դատապարտել Էրդողանի գործողությունները ներքաղաքական հարցերում, թե նախապատվությունը տալ անվտանգության ոլորտի համագործակցությանը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանն ու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վաշինգտոնում, 2019թ․
Թուրքիայում զարգացումները տեղի են ունենում մի ժամանակահատվածում, երբ Թեհրանն ու Անկարան փոխադարձ մեղադրանքներ ու սպառնալիքներ են հնչեցնում՝ միմյանց ներքին գործերին միջամտելու համար։
Երկու երկրները հաճախ հակասական շահեր ունեն տարբեր տարածաշրջանային հարցերի շուրջ, օրինակ՝ Թուրքիայի աջակցությունը Սիրիայի ընդդիմադիրներին, որոնք պայքարում էին Ասադի ռեժիմի դեմ, կամ՝ Ադրբեջանին՝ Հայաստանի դեմ գործողություններում:
Ստամբուլում բնակվող քաղաքական վերլուծաբան Այդըն Ախավանը միաժամանակ «Ազատությանն» ասել է. - «Էրդողանն իրեն ներկայացրել է որպես պրագմատիկ առաջնորդ, ով չի վարանի փոխել դաշինքները, երբ դա ծառայում է նրա շահերին… Ընդդիմությունը, մյուս կողմից, եվրոպակենտրոն է և աշխարհիկ ու ժողովրդավարական համակարգի ջատագով: Էրդողանի պատկերացրած աշխարհը, անշուշտ, ավելի համահունչ է Թեհրանի նախասիրություններին»։
Աշխարհագրությունը Թուրքիային տալիս է հսկայական տարածաշրջանային ազդեցություն։ Ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկզբին Թուրքիան փակեց Բոսֆորի նեղուցը ռուսական ռազմածովային նավատորմի համար՝ բարդացնելով Մոսկվայի հաղորդակցությունը Սիրիայում տեղակայված իր ուժերի հետ:
Թուրքիայի ազդեցությունը Սիրիայի վրա, որտեղ նա Դամասկոսի ժամանակավոր կառավարության գլխավոր դաշնակիցներից է, նրան տալիս է բազմաթիվ խաղաքարտեր միջազգային դիվանագիտության մեջ:
Կենտրոնական Ասիա
Թուրքիայի ազդեցությունը ընդարձակվում է Մերձավոր Արևելքից դուրս՝ ներառելով Կենտրոնական Ասիան, որտեղ չորս երկրներում՝ Ղազախստանում, Ղրղըզստանում, Թուրքմենստանում և Ուզբեկստանում, մարդկանց ճնշող մեծամասնությունը խոսում է թյուրքական լեզուներով:
Այդ չորս երկրներից երեքը (բացառությամբ Թուրքմենստանի) Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ են։ Այդ կազմակերպության անդամ է նաև Ադրբեջանը։
Թյուրքական պետությունների կազմակերպության անդամ երկրների դրոշները, Բիշքեկ, նոյեմբեր, 2024թ.
«Նրանք համատեղ զորավարժություններ են անցկացնում, զենքի գնումներ են կատարում և զենքի արտադրություն հիմնում՝ շրջանցելով ռուսական շուկան», - նոյեմբերին «Ազատություն» ռադիոկայանի ղազախական ծառայությանն ասել է Հյուսիսային Կիպրոսի Մերձավոր Արևելքի համալսարանի դոցենտ Ասել Թութումլուն:
Մինչև ուկրաինական պատերազմը Եվրոպայի հետ Կենտրոնական Ասիայի առևտրի մեծ մասն անցնում էր Ռուսաստանի տարածքով: Թութումլուն ասել է, որ Ռուսաստանի դեմ արևմտյան պատժամիջոցները խթանել են նոր առևտրային երթուղիներ Ադրբեջանի և Թուրքիայի տարածքով:
Ռուսաստանը շրջանցող՝ Չինաստանից դեպի Եվրոպա երթուղիների, այսպես կոչված, Կենտրոնական միջանցքի տրանսպորտային և լոգիստիկ կապերի ամրապնդման հարցը կարևորվել է անցյալ տարվա վերջին Բիշքեկում կայացած տարածաշրջանային գագաթնաժողովի ժամանակ:
Բալկաններ
Թուրքիան նաև էներգետիկ շուկաների կարևոր խաղացողն է, և ոչ մի տեղ դա այնքան ակնհայտ չի երևում, որքան հարավ-արևելյան Եվրոպայում:
Հունգարիան, Ռումինիան և Սերբիան Թուրքիայի տարածքով մատակարարվող գազի խոշոր սպառողներն են: Turkstream-ն այժմ միակ խողովակաշարն է, որով ռուսական գազը մատակարարվում է Եվրոպա։ Այն Ռուսաստանից դեպի Թուրքիա ձգվում է Սև ծովի հատակով, այնուհետև՝ շարունակվում Բալկաններ:
«Անկարան նոր ջանքեր է գործադրում՝ Թուրքիային տարածաշրջանի գլխավոր էներգետիկ կենտրոն դարձնելու ուղղությամբ», - դեկտեմբերին նշել է Քարիմ Էլգենդին՝ Լոնդոնի Chatham House վերլուծական կենտրոնից:
Թուրքիան նաև խոշոր ներդրող է Բալկաններում, մասնավորապես Սերբիայում: Բացի Բելգրադ-Սարաևո մայրուղու հավակնոտ ծրագրից, Թուրքիան նաև Սերբիայում ներկայացրել է իր ազգային ապրանքանիշը դարձած «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության ծրագիրը:
Անօդաչու թռչող սարքերի շուրջ գործարքները քննարկվել են նաև Բոսնիայի և Ալբանիայի հետ։