Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը ցույց է տալիս, որ Բրյուսելն առաքելության աշխատանքն օգտակար գործիք է համարում Հարավային Կովկասի կայունությանը նպաստելու գործում, «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը։
Առաքելության ղեկավարը փաստել է՝ 2023 թվականի փետրվարից՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին առաքելության գործունեության առաջին իսկ օրվանից, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանային միջադեպերը զգալիորեն նվազել են։
«Ժողովուրդն իրեն ավելի ապահով ու անվտանգ է զգում. դա փաստ է, և սա մեր աշխատանքի մի մասն է», - ասել է Ռիտերը։
Բաքուն բազմիցս դժգոհել է, թե դիտորդների տեղակայումը Հայաստանի տարածքում սրում է իրավիճակը Հարավային Կովկասում, խոչընդոտում հայ - ադրբեջանական կարգավորմանը, նույնիսկ առաքելությանը մեղադրել է «լրտեսության» մեջ։ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը եվրոպացի դիտորդների գործունեությունն անվանել է «հեռադիտակային դիվանագիտություն»։ Եվրամիության առաքելությունը կտրականապես հերքել է բոլոր մեղադրանքները։
Անդրադառնալով Բաքվի մեղադրանքներին՝ առաքելության ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է, որ դիտարկում են երկու կողմերին էլ, քանի որ ցանկանում են իրավիճակի մասին հաշվետվություն տալ Բրյուսելին, թե ինչ է կատարվում:
«Մենք միշտ բացահայտ ենք պարեկություն անում։ Մենք երբեք չենք թաքնվում ինչ-որ տեղ կամ ծածուկ չենք մնում։ Ադրբեջանական կողմի համար շատ հեշտ է մեզ նկատել, տեսնել, թե որտեղ ենք մենք: Լավ է, եթե նրանք տեսնեն, որ մենք այնտեղ ենք: Նույնիսկ այն պարեկություններին, որոնց մենք գնում ենք ուղեկցորդներով, մեկ շաբաթ առաջ հատուկ ներկայացուցչի գրասենյակի միջոցով ծանուցում ենք Բաքվին։ Դա նշանակում է, որ նրանք նույնիսկ նախապես գիտեն, թե ուր ենք մենք գնում և որտեղ ենք հայտնվում: Դա շատ, շատ բաց և թափանցիկ է, և մենք ոչ մի հետախուզական աշխատանք չենք կատարում», - ասել է Ռյուտեն:
Ադրբեջանը պահանջում է դիտորդներին հանել հայ-ադրբեջանական սահմանից. սա խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված կետերից է: Վարչապետն ի պատասխան Բաքվին առաջարկել է ԵՄ դիտորդներին հեռացնել սահմանազատված հատվածներից: Հունվարի վերջին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը չբացառեց, որ դեմարկացված հատվածներում դիտորդական առաքելության կարիք չլինի:
«Եթե Հայաստանի կառավարությունը և ադրբեջանական կողմը համաձայնեն, որ մենք չպետք է պարեկություն կատարենք ուղղակիորեն արդեն հստակ սահմանազատված սահմանային շրջաններում, մենք դրանում խնդիր չենք տեսնում», - «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասել է Մարկուս Ռիտերը։
Առաքելության ղեկավարը նշել է, որ այսօր իրավիճակը սահմանին բավականին հանգիստ է, այս պահին միջադեպեր չկան:
«Բայց այն, ինչ մենք նաև տեսնում ենք և հայտնում, այն է, որ երկու կողմերն էլ ամրապնդում են իրենց դիրքերը: Այսպիսով, երկու կողմերն էլ շարունակում են պատրաստվել ավելի վատ զարգացման, դա ակնհայտ է։ Բայց մենք այս պահին լարվածություն չենք տեսնում, և սա ամսից ի վեր է, ուստի մենք բավականին վստահ ենք, որ տարածաշրջանը լավ ուղու վրա է», - նկատել է առաքելության ղեկավարը։